Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
klimatyzacja biurowców

o klimatyzacji, klimatyzatorach, wentylacji i wentylatorach

klimatyzacja

klimatyzacja biurowców

Projektowanie wentylacji dużych budowli musi uwzględniać ich duże nasycenie wszelkiego rodzaju urządzeniami technicznymi, będącymi źródłami zanieczyszczenia powietrza. Poza pomieszczeniami ściśle biurowymi w biurowcach spotyka się pomieszczenia o specyficznych funkcjach, np. sale konferencyjne, hale recepcyjne, kafeterie i bufety, magazyny, skarbce, garaże podziemne i inne. Często są to pomieszczenia o znacznej kubaturze i wysokości co wymaga odmiennego podejścia do rozwiązania wentylacji i klimatyzacji. Można rozróżnić kilka systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów wielopomieszczeniowych, jak np. klimatyzacja częściowa, tylko z regulacją temperatury w okresie całego roku; klimatyzacja niepełna z regulacją wilgotności nawiewanego powietrza zewnętrznego i dwustopniowym uzdatnianiem powietrza, czy klimatyzacja pełna z możliwością regulacji temperatury i wilgotności powietrza w okresie całego roku. 
  Podstawowym problemem jest wybór takiego systemu, który będzie w stanie sprostać wymaganiom komfortu jednocześnie we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od ich usytuowania względem stron świata, wyposażenia, aktualnej liczby ludzi w pomieszczeniu, wykorzystywanego wyposażenia technicznego. System taki musi się dostosowywać do zmieniających się obciążeń cieplnych i bieżącego wykorzystania poszczególnych pomieszczeń i budynku jako całości. Pomieszczenia dodatkowe wymagają najczęściej osobnych systemów wentylacyjnych, których rozwiązanie jest ściśle związane z funkcją danego pomieszczenia. 

 
Rys. 4. Schemat system z silnikiem Stirlinga 

 
Rys. 5. System oparty na układzie termoelektrycznym 

 
Rys. 6. System klimatyzacyjny z osuszaczem 

 
Rys. 7. Schemat systemu magnetycznego 

Dynamiczny rozwój technologii budowlanych pociąga za sobą konieczność rozwijania systemów klimatyzacyjnych. Stale rosnące wymagania inwestorów i użytkowników mieszkań, biur, hal rekreacyjnych i innych obiektów wymaga indywidualnego podejmowania decyzji dotyczącej bezpośredniego wybory systemu klimatyzacyjnego. Często jest to uwarunkowane nie tylko ograniczeniami ze strony inwestycyjnej, ale także podwyższonymi wymaganiami dotyczącymi jakości powietrza ze względu na rosnące zanieczyszczenie atmosfery i powszechnie występujące zanieczyszczenia w wielkich aglomeracjach. 

Z drugiej strony dążenie do minimalizacji zużycia energii i ochrony środowiska wymusza na ośrodkach projektowych i placówkach naukowo - badawczych rozwijanie i projektowanie technologii pozwalających na podnoszenie efektywności istniejących rozwiązań oraz sięganiu po nowe, nierzadko rewolucyjne w świecie klimatyzacji rozwiązania. 


Głosuj (0)
Arkaszka 16:01:18 1/05/2011 [Powrót] Komentuj