Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
projektowanie instalacji VRV

o klimatyzacji, klimatyzatorach, wentylacji i wentylatorach

klimatyzacja

projektowanie instalacji VRV

Od strony projektowania systemów klimatyzacji "multi" najszersze zastosowanie mogą znaleźć systemy dynamicznej analizy układów klimatyzacji "multi" wraz ze złożoną analizą obciążeń cieplnych. Ponieważ jest to bardzo ważny sposób projektowania w dalszej części artykułu zostaną przedstawione niniejsze narzędzia wykorzystane w omawianym przykładzie. 
  W przypadku niniejszego projektu na tym etapie wyznaczono obciążenie cieplne dla poszczególnych pomieszczeń. 

  Dobór jednostki zewnętrznej dla wybranych powyżej jednostek wewnętrznych 
  Na podstawie wyznaczonych i wstępnie zwymiarowanych jednostek wewnętrznych klimatyzacji wyznaczane są wielkości jednostek zewnętrznych. Wybrana wielkość jednostek zewnętrznych ma bezpośredni wpływ na liczbę podłączonych do niego jednostek wewnętrznych. W przypadku posługiwania się kodami wydajności w dalszych krokach należy sprawdzić także całkowity kod wydajności jednostek wewnętrznych. 
  Jedna z metod projektowania klimatyzacji opiera dobór wielkości jednostki zewnętrznej na podstawie sumy indeksów wydajności jednostek wewnętrznych. W przypadku, gdy stosunek kombinacji jednostek wewnętrznych jest powyżej 100% w kolejnym kroku dokonuje się skorygowania doboru jednostek wewnętrznych w zależności od rzeczywistej wydajności poszczególnych jednostek. Dla poszczególnych jednostek zewnętrznych w zależności od stosunku kombinacji jednostek wewnętrznych (50-130%) wyznaczany jest indeks wydajności jednostek wewnętrznych klimatyzacji. 
  Ważnym elementem wymiarowania jednostki zewnętrznej jest uzależnienie jej od rodzaju podłączenia jednostek wewnętrznych. W przypadku podłączenia grupy jednostek wewnętrznych za pomocą panelu rozgałęźnego (np. 4 klimatyzatory włączone do panelu rozgałęźnego) wymagana wydajność zewnętrzna odpowiada całkowitej wydajności wewnętrznej. A zatem w tym wypadku dokonujemy zsumowania wydajności wewnętrznych (rys. 7). 

 

  Jeżeli do systemu podłączona jest pojedyncza jednostka jej moc jest bezpośrednio przenoszona na wydajność jednostki zewnętrznej. 
  W przypadku podłączenia jednostek wewnętrznych za pomocą złączy rozgałęźnych niezbędnym staje się uwzględnienie większej wartości modułów wewnętrznych - opisywane w poprzednich częściach wymiarowanie - np. 135% wydajności sumarycznej jednostek wewnętrznych. W tym przypadku całkowita wartość współczynnika dla jednostek wewnętrznych jest bowiem większa od wartości współczynnika jednostki zewnętrznej. Ten sposób wykorzystywany jest w przypadku łączenia pomieszczeń o zmiennym w czasie maksymalnym zapotrzebowaniu na chłód lub przy znacznych różnicach w rozkładzie obciążeń cieplnych. W tym wypadku nie sumuje się wydajności maksymalnych poszczególnych jednostek wewnętrznych, lecz obciążenia sumuje się godzina po godzinie poszukując maksymalnej sumy obciążeń (rys. 8). 


Głosuj (0)
Arkaszka 11:51:34 12/06/2011 [Powrót] Komentuj